Nafaka Neye Göre Belirlenir 2019

Nafaka Neye Göre Belirlenir

Evliliklerini kanunlar önünde yasal olarak bitirmek isteyen çiftlerin boşanma davası sürecine girmeleri gerekir. Boşanma davası resmi olarak çiftlerin ayrılabileceğine kanaat getirecek olan davalardır. Yasal olarak evlilik hayatlarını sonlandıran çiftler ayrılık sonrası birbirlerine karşı yasal yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Boşanma davası sonucunda alınan kararlar yeni bir karar çıkana kadar geçerlidir. Boşanma davası sonrası nafaka talebinde bulunan taraf için mahkeme tarafından belirlenen nafaka ücreti karşı taraftan verilen karar doğrultusunda alınır. Nafaka neye göre belirlenir sorusu tam bu aşamada ortaya çıkmaktadır.

Boşanma davası tarafların diyaloğu doğrultusunda gelişmesi gereken bir süreçtir. Tarafların aşırı anlaşmazlıkları ile boşanma davası açmaları, süreci biraz uzatabilmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda süreç biraz daha kısa sürdüğü için karar nispeten daha çabuk çıkabilir. Boşanma davalarının en büyük soru işaretlerinden bir tanesi nafaka neye göre belirlenir sorusudur. Nafaka hesaplama mahkeme tarafından yapılan bir işlemdir. Tarafların talepleri ve şikayetleri sonrasında her konuda son kararı verecek yetkili ilgili davanın hakimidir. Nafaka miktarını da belirleyecek olan davanın hakimi olacaktır. Nafaka ücretinin belirlenebilmesi için birden çok etkenin netleştirilmesi gerekir. Bu etkenlerin en önemlisi talep edilen nafakanın ne olduğudur.

Boşanma sürecinde üç çeşit nafaka olduğunu unutmamak gerekir. Bu üç çeşit nafakanın belirlenmesinde farklı unsurlara dikkat edilmektedir. Nafaka neye göre belirlenir sorusundan önce hangi nafaka türü talep ediliyor bu soruya cevap vermek gerekir.

Nafaka Nasıl Hesaplanır

Nafaka hesaplaması yapılırken talep edilen nafakanın, karşı tarafın ödeme gücünün dahilinde olmasına dikkat edilir. Boşanma sonrası taraflardan biri, boşanma nedeni ile yoksulluk durumuna düşecekse, yoksulluk nafakası talep edilebilir. Yoksulluk nafaka nasıl hesaplanır diye araştırmalar yapmanız bu aşamadan sonra muhtemeldir. Yoksulluk nafakası alabilmeniz için boşanma sonrası yoksulluk seviyesine geleceğinizi kanıtlamanız gerekir. Boşanma sonrası yaşam standartlarınızda bir değişiklik olmayacaksa muhtemelen bu nafakayı talep etmeniz olumsuz sonuçlanacaktır. Nafaka neye göre belirlenir sorusunun cevabı yoksulluk nafakası için şu şekildedir.

Nafakayı talep eden kişinin yoksulluk nafakasına ihtiyacının olduğuna kanaat getirilmesi Nafakayı ödeyecek tarafın talep edilen nafakayı ödeyip ödeyemeyeceğine göre araştırma yapılması. Nafakayı ödeyecek tarafın, talep edilen nafakayı ödeyecek gücü yoksa uygun meblağın bulunması.

Genel itibari ile nafaka neye göre belirlenir sorusunun cevabını yukarıda yoksulluk nafakasından söz ederken vermiştik. İştirak nafakasında boşanma nafaka miktarı hesaplanırken çocuk ihtiyaçları da göz önüne alınarak belirlendiği için yoksulluk nafakasından biraz farklıdır. İştirak nafakası belirlenirken çocuğun boşanma sonrasında hayat standartlarında bir değişim olmaması için yeterli miktarda nafaka bağlanılmasına özen gösterilir. Tabi bu noktada nafakayı ödeyecek tarafın gelir düzeyinin talep edilen meblağı karşılayabilmesine dikkat edilir.

Nafaka Neye Göre Belirlenir 2019

Boşanma sonrasında herhangi bir nafaka ödenmesine karar vermişse mahkeme, ödenecek nafaka miktarının belirlenmesi için bir takım bilgilere ihtiyaç duymaktadır. Öncelikle nafakayı ödeyecek kişinin gelir düzeyi mal varlığı gibi nafaka ücretini doğrudan etkilecek bilgilerin edinilmesi gerekir. Bu bilgilerin edinilebilmesi için biraz zaman geçebilir. Edinilen bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünen nafakayı talep eden taraf bilgilere itiraz edebilir. Nafaka neye göre belirlenir 2019 sorusunun maddi olarak cevabı bu şekildedir.

Unutmamak gerekir ki boşanma davaları hatta nafaka belirlenme veya nafaka bağlanma süreçleri zorlu ve uzun süreçlerden geçmenize neden olabilir. Bu süreçte yanınızda, işinde profesyonel bir boşanma avukatının olmasının rahatlığını her zaman yaşayacağınızı hatırlatmakta fayda var.

Nafaka neye göre belirlenir başlıklı yazımızda belirtilen bilgiler, genel bilgiler olup detaylı bilgiler için profesyonel bir boşanma avukatına başvurmanızı tavsiye ederiz.